Nám. Míru 230, 356 01 Březová
30. 6. 2020
Projekt „Karlova stezka II“ (zkrácený název), která spojuje přes Krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň i „Muldavskou cyklostezku“ (Mulderadweg) s „Cyklostezkou Ohře“ (Egerradweg), je u konce a může se tak pochlubit zrealizovanými aktivitami.
Po všech přípravných pracech byl zhotoven dokument, jehož výsledkem je návrh 5 nových cyklotras po městě Chodov. Na Bílé vodě byla obnovena cyklotrasa, u které vzniklo dřevěné odpočívadlo včetně stojanů na kola, nové závory a informační cedule. Poslední aktivitou bylo grafické zpracování a tisk informační brožury o nově vzniklém Porcelánovém okruhu, který propojuje Novou Roli, Chodov, Loket a Karlovy Vary.
I ostatní patneři, jak na českém tak i německém území, se mohou pochlubit zrekonstruovanými trasami, novými odpočívadli, informačními cedulemi a letáky. Na poslední korodinační schůzce všech partnerů již vzešla myšlenka ohledně Karlovy stezky III. Nechme se tedy překvapit, zda nás čekají další nové či opravené trasy pro cyklisty na tomto krásném území.
Projekt byl realizován v rámci Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020, začal 1. července 2016 a ukončen byl 30. června 2020. Celkové náklady projektu činily 3.592.883,04 Eur (z toho na MAS Sokolovsko připadá 120.579,00 Eur).
(Autor: Bc. Jana Vinšová)
29. 6. 2018
Po dokončení Masterplanu se realizační tým vrhl na přípravu zadávací dokumentace obnovy stezky. Výběrové řízení bylo v červnu ukončeno a zhotovitelem se stala firma Dušan Mihok – KOHIM STAV. Na červenec je naplánováno předání staveniště a samotná realizace obnovy stezky, která by měla být dokončena na konci srpna.
Aktuálně se také pracuje na výběru dodavatele nové závory, stojanu na kola, stolu, lavic a v neposlední řadě i odpočívadla, které bude pro cyklisty k dispozici na stezce přímo u “Bílé vody”. Všechny tyto aktivity ještě společně s novým značením jsou plánovány do konce roku 2018.
Hlavní náplní projektu v roce 2019 bude jeho propagace.
22. 12. 2017
Rok 2017 byl pro projekt “Karlova stezka II” ve znamení příprav a plánování. V březnu proběhlo jednání s hlavním partnerem, městem Nová Role a porcelánkou Thun, kde se jednalo o vedlejší trase s názvem “Porcelánový okruh”, která bude propojovat Novou Roli, Chodov, Loket a Karlovy Vary.
Dále se zrealizovalo výběrové řízení na zhotovitele Masterplanu – územní studie na propojení stávajících cyklotras v Chodově s Karlovou stezkou. Tento obsáhlý dokument byl již zpracován a výsledkem je návrh 5 nových cyklotras po městě Chodov.
Na rok 2018 je naplánována realizace výběrového řízení na obnovu části trasy Karlovy stezky, která se nachází v Chodově u Bílé vody. Obnova by měla probíhat od května do září, kdy se zároveň počítá s vybudováním odpočívadla, stojanu na kola, nové závory a znační.
Milovníci cykloturistiky se tak již brzy mohou těšit na zatraktivnění cykloturistické infrastruktury a region opět nabude větších hodnot.
11. 8. 2016 — Zahajovací akce zúčastněných partnerů 11. srpna 2016 ve městě Eibenstock
Tisková zpráva ke stažení zde (114.75 kB) (PDF)
V rámci projektu “Karlova stezka I” (2012-2015) byla mezi městy Karlovy Vary a Aue vybudována přeshraniční turistická cyklotrasa “Karlova stezka”. Společně s hlavní cca 60 km dlohou trasou (Karlovy Vary – Aue) byly také vybudovány na hlavní trasu napojené 4 vedlejší trasy (3 na německé a 1 na české straně).
Po úspěšné realizaci projektu i velké a pozitivní rezonanci byl v posledních 12 měsících vypracován následný projekt “Karlova stezka II” (zkrácený název). Žádost byla v dvounárodni komisi dne 15. 6. 2016 schválena.
Jeden z hlavních cílů projektu “Karlova stezka II” je i rozšíření cyklostezek. V rámci projektu “Karlova stezka II” dojde k prodloužení hlavní trasy o cca 50 km v úseku Aue přes Hartenstein a Oelsnitz/Erzgeb. až do Chemnitz. Celková délka trasy se tak zvýší na cca 110 km. Při vedení tras budou zohledněny stávající, resp. v SachsenNetz Rad (saská cykloturistická koncepce) uvedené cyklotrasy.
Dále vzniknou tyto 4 další vedlejší trasy, díky nimž dosáhneme ještě většího cykloturistického zpřístupnění pohraničí:
Cílem je vytvoření další atraktivní nabídky pro jednodenní turisty a ubytované hosty, a tím zvýšit dobu jejich pobytu a tvorbu hodnot v regionu. Jako další dílčí cíl uvádíme podporu intermodality. Dojde tak především k dalšímu rozšíření možností kombinace kola a vlaku podél železniční trasy Chemnitz – Aue – Johanngeorgenstadt – Nejdek – Nová Role – Karlovy Vary.
Vedle budování cykloturistické infrastruktury je dalším významným cílem projektu rozvoj, marketing a profilování “Karlovy stezky” jako turistického produktu a jako kvalitní cykloturistické destinace.
Pod vedením LP a v koordinaci a ve spolupráci všech kooperačních partner plánujeme realizaci těchto aktivit, jejichž cílem je rozvoj, reklama a profilace “Karlovy stezky” jako turistického produktu: vypracování informačních letáků, brožur, skládací mapy, cykloprůvodce “Karlovou stezkou”, aplikace cyklotras “Karlovy stezky” pro mobilní telephony, dopracování a další rozvoj webové stránky. Všechny informační materiály budou tříjazyčné (de / cz / en). Na lokální úrovni budou dále probíhat informační akce informující všeobecnou veřejnost i subjekty cestovního ruchu o “Karlově stezce” a jejích potenciálech.
Dalším cílem projektu je vytvoření podmínek pro to, aby byla “Karlova stezka” (jako přeshraniční turistický produkt) zachována i po ukončení SN-CZ projektu a stanovené doby účelového vázání prostředků. Za tímto účelem bude v rámci projektu vypracována příslušná dohoda mezi obcemi. Tímto způsobem budou mezi kooperačními partnery vytvořeny společné přeshraniční struktury institucionalizující spolupráci.
Název projektu: Karlova Stezka II – Další rozvoj a pokračování Karlovy stezky
Realizace projektu: 1. 7. 2016 – 30. 6. 2019
Lead-Partner: Účelový svaz “Muldentalradweg”
Partneři projektu:
Rozpočet: cca 3,5 mil. EUR
Financováno: 85 % Evropskou unií z Evropských fondů pro regionální rozvoj (EFRE) v rámci “Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020”
Hlavní cíle: