Nám. Míru 230, 356 01 Březová
Exkurze Kutnohorsko
V září 2020 jsme vyrazili již počtvrté a tentokrát na území Kutnohorska, které spadá pod MAS Lípa pro venkov. Také v tomto roce jsme se snažili koncipovat třídenní program tak, aby byl zajímavý, přínosný a každý si v něm, našel to své.
Po rychlém ubytování v hotelu v centru Kutné Hory, na nás čekal před nedalekým Voršilským klášterem manažer MAS Lípa pro venkov pan Radek Tvrdík, aby nás v Kutné Hoře přivítal. A proč jsme se s ním setkali právě před klášterem? V jeho prostorách se totiž nacházelo první místo programu, o kterém když se někteří účastníci dozvěděli, jejich vinařské srdce zaplesalo, nedej bože, když byla ke všemu právě sezóna burčáku. Navštívili jsme Vinné sklepy Kutná Hora s prohlídkou sklepení, degustací a předáním zkušeností s obnovou tradice vinařství a biodynamickým zemědělstvím. Pokračovali jsme do prostoru Café restaurant, Benešova 6. V jeho prostorách došlo k realizaci 2 projektů v rámci. Účastníky přivítala osobně paní jednatelka, která se podělila o své zkušenosti s čerpáním dotací. Posledním bodem programu prvního dne, byla návštěva Tylova divadla a projektu Setkání u Tyla – Divadelní minigalerie. Nejpozoruhodnější z celého projektu byla rekonstrukce krásné vitrážové stěny.
Po oficiálním programu jsme se procházkou přes město, s podrobným a zajímavým výkladem pana
Tvrdíka, přesunuli k Chrámu sv. Barbory. V jeho blízkosti jsme měli možnost spatřit také viniční trať, která patří pod Vinné sklepy Kutná Hora. Sám Chrám sv. Barbory, který se tyčil v pozadí, nejednoho udivil svou impozantností.
Následoval návrat na hotel, rychlá večeře a pro většinu z účastníků program ještě zdaleka nekončil. Jako překvapení na ně čekala noční prohlídka Kostnice v Sedleci osvětlené pouze svíčkami. Protože nejen Barbora, ale také kostnice prostě patří k tomu, co se prostě musí v Kutné Hoře vidět.
Druhý den exkurze byl opět nabitý. Dopoledne jsme strávili v Malešově, kde jsme navštívili zrekonstruovanou tvrz, po které nás provedl sám „hradní pán“ a prohlídku doplnil velmi poutavým výkladem. Následovala prohlídka Přátelského pivovaru Malešov ukončená degustací piva. Abychom se také prošli, čekala nás návštěva naučné stezky Cestou husitských hejtmanů, která patřila také mezi úspěšné projekty podpořené z PRV. Tato naučná stezka pracuje s hlavní myšlenkou nevyzdvihovat v území jen to významné a proslulé, ale upozornit také na to méně známé, ať už památky či historická fakta.
Po procházce jsem se přesunuli na oběd do Mlýna Pančava, který byl mimo jiné také zrekonstruován z dotací SZIF. Ani v odpoledních hodinách druhého dne jsme nezaháleli. Čekala nás návštěva Vodního domu Želivka, kde jsme měli možnost vidět velmi zajímavou interaktivní expozici věnovanou vodě, vodním organismům a zvířatům, vodnímu hospodářství. Asi největší pozornost u našich účastníků vzbudilo atrium, ve kterém byly umístěny různé vodní prvky – čerpadla, pumpy, vodní mlýnky, hráze a rozvodníky, jež symbolizovaly cestu vody od pramene k ústí. Když jsme si dostatečně vyhráli, zrelaxovali a něco nového se dozvěděli, přesunuli jsme se do Zruče nad Sázavou, kde nás čekaly poslední body programu pro druhý den, a to areál zámku Zruč nad Sázavou, kde byly v rámci projektu z PRV doplněny drobné prvky zámecké architektury. Následně nás čekal poslední bod programu a tím bylo dětské dopravní hřiště, které mimo jiné disponuje rozsáhlou kuličkovou dráhou, která zaujala nejen děti, ale zejména dospělé
Třetí den jsme se vydali do hypocentra v Miskovicích. Centrum poskytuje hipoterapii zejména dětem, ale slouží také jako komunitní centrum pro setkávání různých skupin. V Miskovicích jsme se rozloučili se zástupkyní MAS Lípa pro venkov paní Ivetou Marhanovou a tím jsme ukončili naší další exkurzi a vydali se na cestu do rodného kraje.