Nabízíme školám možnost zapůjčit si k vyzkoušení didaktické pomůcky. Je to příležitost, jak si zadarmo vyzkoušet nové pomůcky a dle zkušeností se může škola rozhodnout, zda si pomůcky koupí z vlastních prostředků. Proč hned utrácet peníze za různé robotické hračky do nové informatiky? U nás si je můžete půjčit, otestovat a pak se rozhodnout, co vaší škole nejvíce vyhovuje.

Je to jednoduché, chceme po vás jen:

  • zadat požadavek Veronice
  • vyzvednout si v domluvený termín pomůcku
  • vyzkoušet pomůcku ve výuce a pořídit z toho fotografii
  • napsat zprávu o testování pomůcky
  • vrátit nám zpět nepoškozenou pomůcku

Nabízíme také možnost zapůjčení inspirativních knih.

Nezapomeňte vyplnit zprávu. Vzory zpráv:

Vzor zprávy o testování pomůcek

Vzor zprávy o zapůjčené knize

Kontakt: V případě zájmu o zápůjčku se obracejte na Veroniku.

Veronika Wojnarová
admin@mas-sokolovsko.eu
Tel. 734 279 134

Přehled pomůcek k zapůjčení:

Po kliknutí na obrázek pod názvem pomůcky se zobrazí větší obrázek pomůcky.

3D pero
 Kreslete trojrozměrně s perem Polaroid Play 3D. Snadno a rychle vytvoříte úžasné 3D modely bez nutnosti použití 3D tiskárny a počítače.

Roboti Edison
Edison je programovatelný robot navržený jako zábavný výukový nástroj pro kódování a výuku robotiky s komplexním systémem výukových materiálů. Edison lze kombinovat s kostičkami běžného Lega a Lega technic. Pro tyto robůtky jsou tři programovací jazyky, které jsou použitelné pro děti už od školky až po textový režim vhodný pro starší žáky. Všechny programovací jazyky jsou dostupné online, tedy i bez instalace, ale s nutností mít připojení k internetu. EdBlocks je pro věk 7-12 let (ale dá se použít i v MŠ), protože prostředí je založeno na ikonách a barvičkách. EdScratch pro žáky od 10 let, Scratch je obecně populární programovací jazyk používaný na základních školách, je třeba i v programovatelném Legu. EdPy pro žáky od 13 let, programovací jazyk Python je velmi používaný. Pro provoz robota jsou důležité baterie a my vám děkujeme, že zrovna nepoužívané roboty vypnete a baterie si koupíte sami. ?

Návody a informace:

Podrobnosti k robotům Edison (česky)

Návod pro žáky (česky)
Návod pro učitele (česky)

Podrobnosti robotům Edison, je zde i video (anglicky)
Podrobnosti k programům pro Edison (anglicky)

Bee-Bot: třídní sada
 Tato vzdělávací pomůcka má mnohostranné využití, stačí k ní mít jen hladkou podložku se sítí čtverců o rozměrech 15 × 15 cm a můžete začít programovat. Včelka se pohybuje po jednotlivých krocích ve čtyřech směrech (dopředu, dozadu, doleva a doprava), otáčí se o 90° a lze ji naprogramovat až na 40 kroků. Ovládání je opravdu jednoduché. Sada je vhodná pro výuku ICT u žáků prvních ročníků základních škol pro jejich první seznámení s principy robotiky.

mTiny Discover Kit robot – sada pro základy robotiky
 Makeblock mTiny, robot pro děti od 4+ let Nová verze oblíbeného interaktivního robota. Teď umí i kreslit. Tematické mapy, kódovací karty, masky a interaktivní kódovací pero, které reaguje poklepáním na kód. Vzdělávací robůtek pro základy programování v reálném světě. Pomůcka je vhodná pro první seznámení se s fungováním principů robotiky.

Gravírovací pera
 S použitím tohoto gravírovacího pera můžete vytvářet (gravírovat) různé vzory na celé řadě materiálů. Pomůcka je vhodná pro předměty typu pracovní činnosti a výtvarná výchova.

Gravitrax
 Stavebnice umožní nahlédnout pod pokličku zákonů gravitace. S kuličkovou dráhou Gravitrax máte k dispozici nekonečné možnosti, jak sestavit různé trasy a cestičky. Vhodné pro žáky prvního stupně do školní družiny, ale i ke zpestření výuky v předmětech pracovní činnosti (montážní činnosti) a přírodověda (praktické vyzkoušení gravitace). Pozor: upozorňujeme, že pomůcku jsme získali do projektu jako dar a byla již použita.

Kouzla, triky a magie
 Sada je vhodná například pro nácvik představení v rámci školní družiny. Rozvíjí zručnost a trpělivost, ale porozumění tomu, jak to vlastně je se zdánlivě magickými triky. Pozor: upozorňujeme, že pomůcku jsme získali do projektu jako dar a byla již použita.

Tkalcovský stav
 Jednoduchý dřevěný tkalcovský stav. Vynikající hračka pro rozvoj manuální zručnosti.

Dalekohled
 Klasický dalekohled je vhodný pro pozorování v rámci přírodovědy či přírodopisu a pro mezioborové propojení s fyzikou (optika). Pozor: upozorňujeme, že pomůcku jsme získali do projektu jako dar a byla již použita.

Mikroskop
 Biologický monokulární mikroskop s tříobjektivovou otočnou (revolverovou) hlavicí, otočnou okulárovou hlavou a dvěma okuláry (4x, 10x, 40x a 5x, 16x a násobič 2x, rozsah zvětšení 20 -1280 x). Držák preparátu s mikroposuvem, horní i spodní nasvícení LED, celokovová konstrukce. 6 barevných filtrů, 0.3MPx kamera (digitální okulár) s propojením na PC, potřeby pro vytváření preparátů, hotové vzorky, kufřík. Vynikající jako školní či výukový mikroskop.

Van de Graaffův generátor
 Van de Graaffův generátor s napájecím zdrojem slouží k produkci vysokého elektrického napětí pro pokusy s elektrickým polem.

Pokusná sada Obnovitelné zdroje energie
 Kompletně vybavená sada pro provádění pokusů na téma alternativních energií, s výkonným větrným generátorem a solárním článkem, s elektrolyzérem a palivovým článkem. Vhodné pro výuku přírodovědy, fyziky nebo environmentální výchovy.

Stavebnice solární energie
 Umožňuje dětem prozkoumat možnosti využití solární energie. Dovoluje postavit 22 různých modelů na solární pohon, např. lanovku, bagr nebo loď. Vhodné do školní družiny, ale i pro kombinaci předmětů pracovní činnosti a přírodověda.

Oko a zrak – školní experimentální sada
 S touto sadou si vyzkoušíte 28 experimentů zaměřených na zrak. Tématem této sady je světlo, zdroje světla, povaha světla, oko, čočky, různé druhy vidění a optické klamy.

Ucho a sluch – školní experimentální sada
 Tato sada vás provede 16 experimenty jako je například oscilační pohyb, akustické vlny, citlivost sluchového systému.

Srdeční tep
 Funkční model pulsujícího srdce je krásná vzdělávací hračka pro žáky základních škol pro pochopení toho, jak tento důležitý orgán v těle funguje. Model jednoduše napodobuje a učí děti fungování krevního oběhu v lidském těle.

Bakteriální pudr a UV světlo
 Produkty s bakteriálním pudrem jsou šokující učební pomůcky, které učí, že se bakterie umí schovat v rýhách a štěrbinách pokožky. Vynikající pro vyučování o důležitosti dobré hygieny a správného mytí rukou.

Herní sada s brýlemi simulujícími účinky drog a alkoholu
 Speciálně navržené brýle D. W. Eyes vytvářejí vizuální zkreslení, způsobují ztrátu rovnováhy a špatnou koordinaci pohybů stejně, jako je tomu u člověka pod vlivem alkoholu či drog. Brýle jsou proto ideální pomůckou při výuce týkající se vlivu alkoholu a drog na člověka.

Přehled knih k zapůjčení:

Marek Herman a Jiří Halda: Jsi tam, brácho
 Knížka je sympatickou pozvánkou do světa Marka Hermana a Jiřího Haldy. Tihle dva chlapíci jezdí neúnavně po celé republice a přednášejí o výchově dětí a hledání sama sebe. Středobodem jejich světa je rodina a malé děti do šesti let. Poznáte příběhy a osudy lidí, se kterými se potkali. Dočtete se, co je vlastně v životě důležité a na čem opravdu záleží. A co udělat, abychom to za žádnou cenu neminuli. A taky, jak je někdy těžké u toho neztratit naději. (Zdroj popisu kosmas.cz)

Jiří Halda: Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat
 Kniha Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat, je populárně naučnou knihou, která vás provede těmi nejvýznamnějšími obdobími v životě dítěte. Autor popisuje jevy, které by měly v životě dítěte nastat, aby z něj mohl vyrůst dospělý člověk, který žije vnitřně spokojený život. Informace, které se dočtete, vychází nejen z odborné literatury, ale hlavně z dlouholeté autorovy terapeutické praxe. Kniha vede k přemýšlení o sobě, o svých dětech, o partnerovi, o rodičích, o vztazích, o lidech… Je to jakýsi manuál, ke kterému se můžete vždycky vrátit. (Zdroj popisu kosmas.cz)

Největší kniha nápadů pro děti od 0 do 3 let
 Více než 60 tvořivých nápadů pro rozvoj dítěte od jeho narození do 3 let. Každá kapitola navíc nabízí hry, říkanky a písničky. Můžete si podle ní vyrobit hračky vhodné pro první objevování, koupání, zvukové i hýbací, na ven i na doma. Kniha byla vytvořena pod záštitou odborníka na psychomotoriku a je ideálním pomocníkem při vývoji dítěte. (Zdroj popisu kosmas.cz)

Margot Sunderlandová: Věda zvaná rodičovství
 První tři roky hledání a citového zaujetí světem jsou pro budoucí úspěch rozhodující u všech dětí. Je důležité, aby se vydaly emočně i intelektuálně na správnou cestu. Řešení problémů, vědomí sama sebe, schopnost úspěšně reagovat ve stresu, empatie, laskavost a zájem o druhé, nejsou záležitostí pouze genů. Vývoj všech těchto důležitých vlastností může výrazně ovlivnit výchova. První praktická příručka pro rodiče, která neobsahuje zbožná přání, ale především fakta o optimální výchově. Působení chemie lásky mezi rodiči a dítětem – jak dotek, smích a hra stimulují tvorbu hormonů podněcujících schopnost milovat život Pravda o populárních postupech péče o dítě, která vychází z posledních výzkumů, jak zkušenosti formují dětský mozek Jak vhodně reagovat na záchvaty vzteku a pláč a zajistit sobě a dítěti klidný spánek. (Zdroj popisu kosmas.cz) Knihu doporučuje lektor a akreditovaný trenér paměti Aleš Procházka.

Gunther Karsten: Mějte paměť jako slon
 Tato kniha je skutečně inspirativní. Ačkoliv se zaobírá docela složitými věcmi – učením – bude se vám snadno číst. Je zábavná, vzrušující a přitom vám přinese spoustu nových a zajímavých informací. Jejímu autorovi se podařilo přiblížit techniky a metody, díky nimž je učení mnohem snadnější. Když je budete používat, nevypaří se vám nové informace z hlavy. Dr. Karsten představuje metody používané mistry světa v paměťových disciplínách, díky nimž opakovaně předvádí neskutečné výkony. Provede vás nejrůznějšími zákoutími lidské mysli a ukáže vám praktické tipy a triky, které budete moci využít v běžném životě, ať už v práci nebo ve škole. V knize najdete spoustu testů a cvičení, pomocí nichž můžete sami aktivně cvičit vlastní mysl. Mladí i starší čtenáři se dozvědí mnoho důležitých informací o svých slabých a silných stránkách. Na základě pochopení možností, které vaše mysl nabízí, získáte základní bod, ze kterého se můžete odrazit až k neuvěřitelnému zlepšení. Kniha je také protkána citáty a humornými příběhy, které vás zaručeně pobaví; vždyť její základní myšlenka je naprosto jednoduchá: „Učení by měla být především zábava!“ (Zdroj popisu kosmas.cz) Knihu doporučuje lektor a akreditovaný trenér paměti Aleš Procházka.

Robert Čapek, Irena Příkazská, Jiří Šmejkal: Učitel a syndrom vyhoření
 Mezi nejčastější profese, u nichž hrozí syndrom vyhoření, patří učitelé. Právě oni totiž často přistupují ke své práci s velkým nadšením a zaujetím, nicméně pokud se nedočkají adekvátní odezvy a nepocítí úspěch, ztrácejí motivaci. Jejich nadšení slábne, postupně se může dostavit únava, fyzické obtíže, či absolutní lhostejnost, které již jasně signalizují syndrom vyhoření. Jak může učitel rozpoznat prvotní příznaky a jak svému vyhoření předejít, se dozvíte v naší publikaci. Svůj pohled na problematiku vyhoření u učitele Vám nabídne učitel a didaktik, psycholog a kouč. (Zdroj popisu kosmas.cz)

Robert Čapek: Uč jako umělec. Malá kniha o velkých vzdělávacích myšlenkách
 Zkoušení u tabule? Ztráta času. Monotónní výklad? Nuda, která se do paměti neuloží. Biflování? Nefunguje. Tomu všemu odzvonilo. Nastal čas učit jako umělec! Děti se mají ve školách připravovat na svět, v němž budou žít za 20 let, ale u nás se stále často učí jako za krále Holce, kdy byly za dobrou učebnici dvě ovce. Kdo to může změnit? Vy, učitelé! O reformě školství se bude debatovat ještě roky, ale do moderní výuky se můžete pustit i bez ní. Třeba hned zítra. Učitel, psycholog a lektor Robert Čapek vám ukáže, jak žáky přitáhnout k vašemu předmětu a probudit v nich nadšené přírodovědce, budoucí novináře nebo kreativní architekty. V knize objasňuje klíčové myšlenky moderní výuky a dává spoustu praktických tipů, jak ji uvést do praxe. V knize se mimo jiné dozvíte: Jak ve třídě vytvořit stav flow, kdy se žáci ponoří do učení s maximálním soustředěním. Proč s moderním přístupem připravíte žáky na přijímačky lépe než frontální výukou. Že k seznámení se s řeckými a římskými bohy je ideální vytvořit jim Instagram a proč si s tabulkou prvků zahrát bingo. Jak nevyhořet a učit moderně i v prostředí tradiční školy. (Zdroj popisu kosmas.cz)

Daniel Prokop: Slepé skvrny. O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti
 Rozšířené vydání úspěšné sociologické sondy do české společnosti. Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky. Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě. (Zdroj popisu kosmas.cz) Knihu doporučuje manažerka projektu Markéta Hendrichová. Autor knihy sociolog Daniel Prokop byl jedním z členů externí expertní skupiny, která pro MŠMT připravila výchozí dokument pro tvoru Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Daniel Prokop se ve své knize věnuje mimo jiné vzdělávání, nerovnostem v přístupu ke vzdělávání a toto téma názorně ilustruje na příkladech i z Karlovarského kraje.